11 maja 2010

Dziwny gatunek...


My księża jesteśmy dziwnym gatunkiem. Dużo wiemy. Teologię w seminarium wciągamy namiętnie przez sześć lat. Osadza się ona w naszym intelekcie, niczym kurz na książkach, które zalegają nasze regały i biblioteczki. Historia Kościoła, Pismo Święte, eklezjologia, pneumatologia, patrystyka, teologia dogmatyczna i fundamentalna. Najczęściej wszystkie te teologiczne dyscypliny mamy w jednym paluszku. I co z tego?...

Odmawiamy brewiarz (choć niektórym kapłanom z upływem czasu staje się on obcy), sprawujemy Eucharystię, spowiadamy, uprawiamy żyzną glebę sakramentów. Wszystko jest cacy do momentu, kiedy staje przed nami żywy człowiek, z krwi i kości, pogubiony jak licho, innym razem równie świetnie orientujący się w teologii, co my. Bo wiedza wiedzą, a charyzmat trzeba w sobie pielęgnować rzetelnie i na kolanach, lecąc rzecz jasna na patencie łaski. A to już nie jest takie proste…

Nasze teologiczne mądrości i owszem, są przydatne. Ale człowieczeństwo to sprawa o wiele bardziej skomplikowana, niż wykucie (nawet ze zrozumieniem) materiału i zdanie egzaminu np. z teologii pastoralnej. Dźwigamy w sobie przeszłość, dzieciństwo i młodość, naszych rodziców, klimat domu, nie zawsze sielankowy i przesiąknięty ewangelicznymi klimatami. Do tego dochodzi jeszcze nasza męska natura, czasami egoistyczna i narcystyczna, sprawiająca wielokroć, że w pobliżu kościoła, czy w biurze parafialnym, pokiereszowani życiem ludzie spotykają „małego chłopca” w sutannie, nadętego mędrca i właściciela wielu zabawek, bez których żyć nie może.

Wielkie słowa… „Zbawienie”, „łaska”, „zmartwychwstanie”, „odkupienie”. Siedzą niektórzy w ławkach na niedzielnej Eucharystii, patrzą się, słuchają, ale żywego Boga jak nie spotkali, tak i nie mają zamiaru spotkać, bo kapłan Chrystusa fanzoli „piąte przez dziesiąte”, sam nie wiedząc o czym mówi. To znaczy wiedzieć o czym gada, może i wie, ale nijak się ma to do tego, czym wielu z jego słuchaczy żyje i co na dzień dzisiejszy czuje.

Piszę ten tekst także o sobie, do siebie. Biję się w piersi... I martwię się coraz bardziej. Ile to jeszcze potrwa, zanim z nadętej momentami teologii, a raczej wiedzy teologicznej – wyłuskam to, co owce nakarmi do syta, da poczucie bezpieczeństwa, pasterskiej miłości i doświadczenie Chrystusa. Przecież sam Jezus, bez żadnych tytułów naukowych, dyplomów, potrafił tłumaczyć Królestwo Niebieskie, przy pomocy obrazów z życia –pługów, roli, drachm, zwierza hodowlanego etc. Kiedy zaczniemy mówić po ludzku i z serca, czyniąc znaki konkretne, mocą łaski, mocą Tego, który „jakby gołębica” krąży nad kościołami, plebaniami i klasztorami, szturmując kapłańskie serca i podejmując kolejne próby przebicia się przez skorupę poprawności, sztucznej formy, idealizmu i odrealnionych całkowicie pogadanek przy ambonie. Nie wspominając już o wielu sytuacjach (czyt. spotkaniach ze swoim pasterzem), po których jedno marzenie rodziło się nagle w głowie parafian, by już więcej tego tępego i zakochanego w sobie klechy, na drodze swojej nie spotkać…

Księża to dziwny gatunek. Ale nawet ten gatunek jest przez Chrystusa porządnie miłowany. „Świętość wzrasta na rumowisku własnego egoizmu” – mawiał współzałożyciel naszego zgromadzenia i pierwszy chrystusowiec – o. Ignacy Posadzy. Obracaj zatem w rumowisko, Panie, ten nasz kapłański, męski i ludzki egoizm. Aż z „dziwnych” staniemy się świętymi. Na wyciągnięcie ręki…

10 komentarzy:

 1. Anonimowy11 maja, 2010

  Chciałabym się podzielić z Wami tym, jak wielką łaską jest modlitwa wstawiennicza z nałożeniem rąk - zwłaszcza przez kapłanów. Wczoraj po Mszy Św o uzdrowienie, w której uczestniczyłam był taki moment w którym kapłani modlili się nad osobami, które prosiły o modlitwę. To było niesamowite - poczułam jak zstępuje na mnie niewysłowiony pokój i radość. To było nie do opisania. Poczułam, że sam Bóg mnie dotyka, błogosławi, czułam się przepełniona jego nieogarnioną miłością. I nadal czuję Jego bliskość.

  Bądź uwielbiony Jezu we wszystkich Kapłanach, których wybrałeś sobie aby oddawali swoje życie za nas.

  Zachęcam Was Kapłani byście jak najczęściej korzystali z tej łaski, jaką jest modlitwa z nałożeniem rąk nad Waszymi parafianami, tymi których Pan stawia na Waszej kapłańskiej drodze.

  Alleluja!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Od jakiegoś czasu da się zaobserwować w Księdza notkach sporo krytycyzmu wobec kapłanów. Pisał Ksiądz o współbraciach, którzy odchodzą, o tych, którzy stają się "specami od złego dotyku".Dziś czytam o tych, którzy nie trafiają do wiernych. Dobrze, że Ksiądz to zauważa- takie stanięcie w prawdzie jest potrzebne.
  Ale też niech Ksiądz nie obarcza cała winą za wszystkie niedociągnięcia tylko Was, kapłanów.

  Zauważyłam, że to jest też tak, że i my, świeccy stajemy czasami wobec Was, duchownych w postawie czysto roszczeniowej. Wymagamy wiele, nie dając nic z siebie. "Skoro to mój duszpasterz, skoro daję mu "na tacę" i "w kopertę", to powinien robić wszystko tak, jak mi się podoba". Czasami zapominamy, że jesteście tylko ludźmi. Ważnymi, bo przez Was przychodzi do nas Jezus, ale jednak ludźmi. Czasami zmęczonymi, chorymi, smutnymi. Macie do tego prawo. A my powinniśmy stawiać Wam wymagania możliwe do sprostania.

  Na tych kapłanów, którzy upadli, też czasami plujemy bez miłosierdzia, zapominając, że sami popełniamy błędy. A ja myślę, że do wszystkich, nawet do tych "speców od złego dotyku" warto stosować zasadę św. Augustyna: "Nie kochaj w człowieku błędu, lecz kochaj człowieka".

  Niech więc Ksiądz nie martwi się aż tak bardzo, ale cieszy się z ogromu dobra, jakie niesiecie ludziom :)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ks. Rafał12 maja, 2010

  +Dziękuję Alicjo... Podnosisz człowieka na duchu. +pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy12 maja, 2010

  Dodać jeszcze tylko chciałam - mimo , iż Rok Kapłański trwa jeszcze tylko chwilę (do czerwca), to ja nadal będę się za Księdza modlić. :)

  Z pozdrowieniami!!
  K

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako Księdza owieczka mogę powiedzieć bez ogródek, że jest Ksiądz dobrym Pasterzem. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy12 maja, 2010

  ta! żebyście wiedzieli coś pożytecznego...
  uczcie się teologii 6 lat, da wam to licencję na zbrodnie... niszczenie życia, gwałty, bezwstydny zbytek i bezkarność

  OdpowiedzUsuń
 7. Ks. Rafał12 maja, 2010

  Zapachniało siarką :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A jednak! Jak już była o tym mowa: "niszczenie życia, gwałty, bezwstydny zbytek" nie wybierają "jakby" grupy zawodowej. Ale jak dotąd tylko u księży zachowała się "bezkarność".

  Czy już tradycyjnie dowcip "Zapachniało siarką :)" stanowi rzeczową odpowiedź na wszelkie pytania lub zarzuty? Wstyd....

  OdpowiedzUsuń
 9. Hm... a cóż jest rzeczowego w tych zarzutach, przepraszam, że zapytam? Kierowanych do szeregowego księdza na anonimowym blogu?

  Dla mnie to trochę tak, jak skrzyczeć pielęgniarkę za to, że zredukowano odpłatność za leki, albo napaść na policjanta bo Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło coś tam...

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy14 maja, 2010

  Bardzo potrzebujemy Waszego teologicznego fanzolenia. Bardzo Was potrzebujemy.

  OdpowiedzUsuń

Chrystusowcy....

Zasadniczym celem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej jest uwielbienie Boga i uświęcenie się poprzez naśladowanie Jezusa Chrystusa. W sposób szczególny członkowie Towarzystwa włączają się w apostolstwo na rzecz rodaków przebywających poza granicami państwa polskiego.

Duchowość Towarzystwa Chrystusowego,
wypływająca z życia zakonnego i kapłańskiego jego członków, oparta jest na charyzmacie Założyciela kard. Augusta Hlonda i posłannictwie zgromadzenia. Wypływa także z późniejszych tradycji wypracowanych przez wspólnotę, kierowanej zwłaszcza przez pierwszego przełożonego generalnego, współzałożyciela ks. Ignacego Posadzego.

Działalność Towarzystwa Chrystusowego zdeterminowana jest misją apostolską zleconą przez Kościół. Wypełniana jest poprzez gorliwe życie radami ewangelicznymi, modlitwą i pokutą oraz wszelkiego rodzaju pracami duszpasterskimi podejmowanymi dla dobra Polaków żyjącymi poza granicami kraju.

Kapłani Towarzystwa, jako słudzy Chrystusa niosą dobrą nowinę o zbawieniu wszystkim rodakom. Służą im nie tylko opieką duszpasterską, ale również kulturową i społeczną. Bracia zakonni uczestniczą w posłannictwie Towarzystwa poprzez gorliwe życie zakonne i podejmowane różnorakie prace dla wypełniania misji zgromadzenia.


Świadectwo....

...Z wiarą w Boga jest jak z lataniem. Może i nie jesteśmy ptakami, na rękach w powietrze się nie wzniesiemy, ale sny Dedala i Ikara o tańcu w chmurach drzemią w każdym z nas. Ktoś musiał zatem wymyśleć samoloty, balony, spadochrony. By poczuć trochę wolności i oderwać się od ziemi, wypowiadając wojnę poczciwemu prawu grawitacji.

Wierzyć, znaczy wzbić się - ze swoim niespokojnym sercem - w przestworza nieznane, bez skrzydeł. Myślę o tym, bo wciąż jestem świadkiem rzeczy i wydarzeń, o których jeszcze kiedyś mógłbym pomyśleć: zwykły przypadek, zbieg okoliczności, sztuczka nad sztuczkami. Kto raz spotkał na swojej drodze Boga, żywego i realnego, wszedłszy w zawiłość doświadczenia Jego obecności, ten już nigdy nie pomyśli, nawet na moment, że bez skrzydeł nie da się ulecieć w głąb tajemnicy. Niespokojne serce musi ostatecznie spocząć w Bogu...

To było 10 lat temu. Studiowałem wtedy filologię polską na Uniwersytecie Szczecińskim. Młody chłopak, z małej warmińskiej wioski, z legitymacją studencką w ręku, wylądował w dużym mieście. Zamieszkałem w akademiku. Nowe znajomości, kumple, wykłady, imprezy - życie studenckie. Wtedy w akademikach nie było internetu czy telewizji. Było za to życie towarzyskie, wysiadywanie do późnych godzin nocnych na korytarzach i w klubach studenckich. Mijały tygodnie. Wódka lała się litrami, dym palonej trawki - szwendał się bezwiednie korytarzami studenckiego organizmu. Przyszedł moment, że sięgnąłem przysłowiowego dna. Zawalone wykłady, moralność poniżej zera, pustka wewnętrzna coraz dotkliwiej dawała znać o sobie. Skreślono mnie w końcu z listy studentów. Wrak człowieka, z parszywą wewnętrzną samotnością, zawył któregoś wieczoru głęboko we mnie, ogłaszając całemu wszechświatu, że jestem prawdziwym zerem. Pamiętam ten wieczór. Leżałem w ciemnym pokoju, za oknami padał dołujący mnie jeszcze bardziej deszcz. Zacząłem płakać. Jak małe dziecko. Zerwałem się z łóżka, chwyciłem kurtkę i wybiegłem na zewnątrz. Myślałem - koniec. Jestem skończony. Co powiem moim rodzicom? Gdzieś, pięćset kilometrów stąd, harowali ciężko, by ich ukochany synek wyszedł na ludzi, ukończył studia i był szczęśliwy. Wierzyli we mnie. Dali mi wszystko, co mogli dać, odbierając sobie bardzo wiele. Szedłem tak długo, z tymi myślami. Deszcz mieszał się z moimi łzami. Pamiętam jak wtedy kląłem , przeklinałem, chciało mi się wrzeszczeć, wyć, krzyczeć, uciec gdzieś - ale dokąd? Aż w końcu stanąłem przed kościołem. Był późny wieczór. Kościół zamknięty. Uklęknąłem przed drzwiami, oparłem o nie swoje czoło i zacząłem wrzeszczeć do Boga. Potrzebowałem Go. Kiedyś słyszałem, jak w kościele mówili, że On przyszedł do chorych a nie do tych, co się dobrze mają. Cisza... Tylko deszcz i szum wiatru. Ale w tej ciszy było coś, co mnie uspokoiło. Zerwałem się z miejsca i pobiegłem do pobliskiej plebanii. Zacząłem na oślep dzwonić do wszystkich księży, tam mieszkających. Musiałem się wyspowiadać. Tak, byłem tego pewny, musiałem się wyspowiadać!!! Potrzebowałem oczyszczenia... Potrzebowałem uzdrowienia... Potrzebowałem Boga, który nie mógł mnie odrzucić. Teraz, albo nigdy! Jeśli istniejesz - wyciągnij mnie z bagna i tego piekła, które rozpętałem na własne życzenie. W domofonie usłyszałem nagle spokojny głos jakiegoś księdza. Wybuchłem płaczem...

Ten wieczór zdawał się nie mieć końca... W spowiedzi wyrzuciłem z siebie wszystko. Nie pamiętam ile trwała. Mówiłem dużo, przez łzy, ksiądz nie przerywał, tylko słuchał. Opowiedziałem historię mojego życia, wszystko, co podpowiadało mi moje niespokojne serce. Mówiłem o tym wszystkim nie księdzu, ale Bogu. Czułem, że mnie słyszy. Pomyślałem: przecież on to wszystko wie... On tak, ale i do mnie musiało to wszystko dotrzeć. Potężna fala wyzwalającej prawdy uniosła mnie i moją rozpacz, poddałem się sile żywiołu, wiedziałem, że nic mi się nie stanie. On był zbyt blisko...

Wracałem do akademika mocno wyczerpany. Wszystko mnie bolało: kości, mięśnie, głowa... Rzuciłem się na łóżko i zasnąłem. Po raz pierwszy, od długiego czasu, zasnąłem. Nie mogło być inaczej. Łaska przebaczenia uspokoiła wezbrane wody. Spałem wtulony w mojego Boga... Który mnie ocalił...

W kilka dni póżniej spakowałem się, by powrócić w moje rodzinne strony. Siedziałem w pociągu, skulony jak przerażone pisklę. Teraz czekało mnie coś najtrudniejszego. Spotkanie z rodzicami. Pociąg sunął się mozolnie, po mocno żelaznych szynach, wioząc zalęknionego syna, który zawiódł swoją matkę i ojca. Cały czas się modliłem. Od czasu do czasu w myślach pojawiała się twarz płaczącej mamy i twarz taty, z jego surowym spojrzeniem i krzykiem w tle. Był porywczym i nerwowym człowiekiem.

Gdy pociąg wjeżdżał na stację Braniewo, czekałem na najgorsze. Wyszedłem z pociągu. W oddali ujrzałem sylwetkę ojca. Zbliżałem się do niego powoli, niepewnie. Gotowy na wszystko. Na pierwsze docinki, marudzenie, może krzyk... Na pierwsze przekleństwa...

Ojciec nagle ruszył w moją stronę. Czułem w powietrzu jego siłę i moc. Spuściłem wzrok, czułem, że pod powiekami za chwilę pojawią się pierwsze łzy. Nie krzyczał... Nic nie powiedział, tylko rzucił się na mnie, oplatając mnie swymi ramionami. Ten uścisk wszedł w fazę nieskończoności. Uścisnął mnie mocno, jak gdyby nie chciał mnie już nigdy ze swoich ojcowskich ramion wypuścić. To nie był sen. To był mój ojciec, jakiego wcześniej nigdy nie znałem... Szeptał mi do ucha: synu, jak ty wyglądasz?... Znoszona kurtka, spodnie, stare buty. Cała kasa szła przecież na zabawę, alkohol, fajki, trawę... Płakałem. A on mnie ciągle ściskał. I wtedy poczułem coś, co mnie z jednej strony przeraziło a z drugiej zalało niedającym się opisać pokojem. Poczułem nie tylko ramiona mojego taty. To nie były tylko jego ramiona. W tym momencie, na peronie, obejmował mnie sam Bóg. Ojciec obejmował syna marnotrawnego... Bóg objął swoje zagubione dziecko. To doświadczenie było tak silne, tak stuprocentowe, że nawet teraz kiedy to piszę, przenika moje ciało dreszcz, zmieszany ze wzruszeniem. Tego dnia uzyskałem, jedyny z możliwych, dowód - na istnienie Boga. Dowód spłodzony w ramionach mojego biologicznego ojca...

I wtedy byłem już pewien swojej przyszłości. W objęciu Boga pojawiło się pragnienie, mocne i nie do zniszczenia. Pragnienie obejmowania ludzi zagubionych. Pragnienie szukania tych, którym brakuje sił do odnalezienia pokoju ducha. Pragnienie, by inni w moich ramionach, słowach, gestach mogli odkryć tajemnicę najpełniejszej i prawdziwej miłości, której na imię - Bóg... Jedna droga umożliwiła mi realizację tego silnego pragnienia. Wstąpiłem do zakonu. Zostałem księdzem i zakonnikiem. By Bóg mógł przeze mnie odnajdywać tych, którzy od Niego odeszli, w dalekie strony, pełne mroku i zwątpienia...

„Stworzyłeś mnie, Boże, dla siebie i niespokojne jest serce moje, dopóki nie spocznie w Tobie”. To słowa św. Augustyna. Moje ulubione, bo pełne tego, co dane mi było doświadczyć... Wiele jest historii niespokojnych serc. I wiele z tych historii rozgrywa się pośród nas, cichych i rzeczywistych do bólu... Bogu te wszystkie historie zawierzam, z nadzieją (może czasami aż nazbyt natrętną), że nie jedno serce (zagubione i niespokojne) otworzy się na łaskę wiary, by spocząć w ramionach ciepłych od prawdziwej miłości.

"Oto czynię wszystko nowe. (...) Stało się. Jam Alfa i Omega, Początek i koniec. Ja pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia (...) I będę Bogiem dla niego, a on dla mnie będzie synem..."
(Ap 21, 5-7)