22 czerwca 2010

Teistyczna produkcja ateistów


Ateistom brakuje cierpliwości. Nie w poznawaniu Boga, ale w doświadczaniu Jego obecności. Nie pojmuję (z przyczyn przeróżnych), jak można nie wierzyć w Boga?... Choć z drugiej strony to (nie)pojmowanie pozwala mi doświadczyć tego, co czuje i stwierdza rasowy ateista. Bo przecież on też (nie)pojmuje, tyle że tego, jak w Boga można całkiem normalnie i zdrowo wierzyć, skoro On nie istnieje.

Dialog z człowiekiem wierzącym nie jest dla ateisty łatwy. I odwrotnie. Polemizować z ateistą też jest trudno. Przedmiotem (więcej – podmiotem) owego dialogu jest przecież coś (a raczej Ktoś), co wymyka się przeciętnemu doświadczeniu. Żeby kogoś poznać i doświadczyć, trzeba go najpierw spotkać. Czasami mam wrażenie, że ateiści nie chcą Boga spotkać. Choć może być i tak, że nie chcą spotkać Boga, którego spotkali „wierzący”, a który w postrzeganiu ateistów jest równie beznadziejny i bezsensowny, co życie tych, którzy rzekomo żyją z Bogiem w głębokiej zażyłości.

„Hipokryzja” (czyt. rozdźwięk pomiędzy życiem a tym, co się głosi) teistów nie ułatwia dialogu z ateistami. Zresztą na poziomie intelektualnym na nic się zdaje szafowanie racjonalnymi argumentami, najczęściej całkowicie niezrozumiałymi dla obu stron. Pozostaje zatem konkret w postaci „życia”. Ateiści nam się przyglądają. I najczęściej (niestety słusznie) widzą hipokryzję teistów, która ma swoje źródło w „braku pokory”. Jesteśmy wciąż za mało pokorni. I za mało cierpliwi. Bo teistom również brakuje czasami cierpliwości w doświadczeniu Boga.

Powiedzieć, że „Bóg jest i basta” potrafi każdy głupek. Wielu głupków będzie też mówiło, „że Boga nie ma i tyle”. Mądrość ma to do siebie, że jest pokorna i cierpliwa. Zasiada do stołu w domach przeróżnych, także w domach celników i prostytutek. Jezus nie czekał na zaproszenia i płomienne dialogi przy swoim stole, w swoim domu. On szedł, zasiadał przy stołach ludzi przeróżnego pokroju. Nie uprawiał filozofii, ale jadł, pił, słuchał i… No właśnie… Miłował… Pokornie i cierpliwie. „Wiara, nadzieja i miłość. Z nich zaś – jak zauważy św. Paweł – największa jest MIŁOŚĆ”!!!

Ateistom brakuje często cierpliwości w doświadczaniu Boga dlatego, że nie mają szansy spotkać Go w nas, miłujących wybiórczo i wciąż za mało. Poganie pierwszych wieków widząc chrześcijan mówili: „jak oni się miłują”… Nie „wiara” przyciągała pogan, ale „miłość”, w której „wiara” nabiera konkretnych kształtów i zaczyna płonąć ogniem nie z tego świata. Bóg umiłował świat… Syna swego posłał, i ten Syn w wieczerniku mówił: „Trwajcie w miłości mojej”… Czy trwamy w tej miłości całym sobą, pozostaje zawsze kwestią otwartą i dyskusyjną. To znaczy: może i trwamy, ale czy potrafimy to objawić i „zareklamować” w tak namacalny i sugestywny sposób, że ateista doświadczając spotkania z nami, odkryje nagle, że ta „miłość” to nie jeszcze jeden tani produkt „made in China”, ale coś prawdziwego do bólu, pochodzącego od… No właśnie, od Boga, żywego, osobowego i działającego nieustanie w życiu teistów, a konkretniej: chrześcijan, żydów czy muzułmanów…

Ateizm nie wziął się z kosmosu. Sami żeśmy go wyhodowali. My, „wierzący” w Boga, który o zgrozo, nie ma często nic wspólnego z Tym, który Boga objawił oraz który zawisł na krzyżu i trzeciego dnia zmartwychwstał. Stworzyliśmy w historii masową i teistyczną (także w wydaniu katolickim)produkcję ateizmu, przy gromkich oklaskach Lucyfera i jego diabelskich kolesiów.

Zatem jak powinien wyglądać ten nasz „dialog życia” i dlaczego wciąż tak bardzo wątpimy w siłę miłości pokornej, mądrej i cierpliwej, której uczy nas Chrystus ?... I kto powinien zrobić pierwszy krok?... Odpowiedź ukrywają wersety Ewangelii… Przyglądajmy się Chrystusowi…

5 komentarzy:

 1. "Poganie pierwszych wieków widząc chrześcijan mówili: „jak oni się miłują”…"

  Cudo! Byli zachwyceni jak mało którzy! Błagali o chrzest, to pewne. Łatwy wybór: śmierć albo na kolana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nomilk... tak bardzo tęskniłem :) ty żyjesz!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Za dużo mówimy. Za dużo jest słów, a za mało gestów. I zbyt wielka, jak to zauważyłeś, różnica między jednym a drugim - często diametralna. Gdybyśmy mniej mówili, a więcej starali się sami być przykładem - decyzje, postawa - to więcej ateistów odpuściłoby sobie to "a" na początku swojej nazwy. Nie dzięki porywającym kazaniom - a porywom serca, które przyciągają do tego, co trudne i autentyczne.

  OdpowiedzUsuń
 4. "o więcej ateistów odpuściłoby sobie to "a" na początku swojej nazwy" - tak jak ci "Poganie pierwszych wieków widząc chrześcijan mówili: „jak oni się miłują”…"?

  OdpowiedzUsuń
 5. a ja mam pytanie jak mozna wierzyc?Bog jest pojeciem ogolnym wystepujacym wielu religiach chyba ze jest on tylko zarezerwowany dla katolikow wyznania rzymsko-katoli8ckiego.Lepiej byc ateista niz miec wyprany mozg i isc przez zycie majac klapki na oczach

  OdpowiedzUsuń

Chrystusowcy....

Zasadniczym celem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej jest uwielbienie Boga i uświęcenie się poprzez naśladowanie Jezusa Chrystusa. W sposób szczególny członkowie Towarzystwa włączają się w apostolstwo na rzecz rodaków przebywających poza granicami państwa polskiego.

Duchowość Towarzystwa Chrystusowego,
wypływająca z życia zakonnego i kapłańskiego jego członków, oparta jest na charyzmacie Założyciela kard. Augusta Hlonda i posłannictwie zgromadzenia. Wypływa także z późniejszych tradycji wypracowanych przez wspólnotę, kierowanej zwłaszcza przez pierwszego przełożonego generalnego, współzałożyciela ks. Ignacego Posadzego.

Działalność Towarzystwa Chrystusowego zdeterminowana jest misją apostolską zleconą przez Kościół. Wypełniana jest poprzez gorliwe życie radami ewangelicznymi, modlitwą i pokutą oraz wszelkiego rodzaju pracami duszpasterskimi podejmowanymi dla dobra Polaków żyjącymi poza granicami kraju.

Kapłani Towarzystwa, jako słudzy Chrystusa niosą dobrą nowinę o zbawieniu wszystkim rodakom. Służą im nie tylko opieką duszpasterską, ale również kulturową i społeczną. Bracia zakonni uczestniczą w posłannictwie Towarzystwa poprzez gorliwe życie zakonne i podejmowane różnorakie prace dla wypełniania misji zgromadzenia.


Świadectwo....

...Z wiarą w Boga jest jak z lataniem. Może i nie jesteśmy ptakami, na rękach w powietrze się nie wzniesiemy, ale sny Dedala i Ikara o tańcu w chmurach drzemią w każdym z nas. Ktoś musiał zatem wymyśleć samoloty, balony, spadochrony. By poczuć trochę wolności i oderwać się od ziemi, wypowiadając wojnę poczciwemu prawu grawitacji.

Wierzyć, znaczy wzbić się - ze swoim niespokojnym sercem - w przestworza nieznane, bez skrzydeł. Myślę o tym, bo wciąż jestem świadkiem rzeczy i wydarzeń, o których jeszcze kiedyś mógłbym pomyśleć: zwykły przypadek, zbieg okoliczności, sztuczka nad sztuczkami. Kto raz spotkał na swojej drodze Boga, żywego i realnego, wszedłszy w zawiłość doświadczenia Jego obecności, ten już nigdy nie pomyśli, nawet na moment, że bez skrzydeł nie da się ulecieć w głąb tajemnicy. Niespokojne serce musi ostatecznie spocząć w Bogu...

To było 10 lat temu. Studiowałem wtedy filologię polską na Uniwersytecie Szczecińskim. Młody chłopak, z małej warmińskiej wioski, z legitymacją studencką w ręku, wylądował w dużym mieście. Zamieszkałem w akademiku. Nowe znajomości, kumple, wykłady, imprezy - życie studenckie. Wtedy w akademikach nie było internetu czy telewizji. Było za to życie towarzyskie, wysiadywanie do późnych godzin nocnych na korytarzach i w klubach studenckich. Mijały tygodnie. Wódka lała się litrami, dym palonej trawki - szwendał się bezwiednie korytarzami studenckiego organizmu. Przyszedł moment, że sięgnąłem przysłowiowego dna. Zawalone wykłady, moralność poniżej zera, pustka wewnętrzna coraz dotkliwiej dawała znać o sobie. Skreślono mnie w końcu z listy studentów. Wrak człowieka, z parszywą wewnętrzną samotnością, zawył któregoś wieczoru głęboko we mnie, ogłaszając całemu wszechświatu, że jestem prawdziwym zerem. Pamiętam ten wieczór. Leżałem w ciemnym pokoju, za oknami padał dołujący mnie jeszcze bardziej deszcz. Zacząłem płakać. Jak małe dziecko. Zerwałem się z łóżka, chwyciłem kurtkę i wybiegłem na zewnątrz. Myślałem - koniec. Jestem skończony. Co powiem moim rodzicom? Gdzieś, pięćset kilometrów stąd, harowali ciężko, by ich ukochany synek wyszedł na ludzi, ukończył studia i był szczęśliwy. Wierzyli we mnie. Dali mi wszystko, co mogli dać, odbierając sobie bardzo wiele. Szedłem tak długo, z tymi myślami. Deszcz mieszał się z moimi łzami. Pamiętam jak wtedy kląłem , przeklinałem, chciało mi się wrzeszczeć, wyć, krzyczeć, uciec gdzieś - ale dokąd? Aż w końcu stanąłem przed kościołem. Był późny wieczór. Kościół zamknięty. Uklęknąłem przed drzwiami, oparłem o nie swoje czoło i zacząłem wrzeszczeć do Boga. Potrzebowałem Go. Kiedyś słyszałem, jak w kościele mówili, że On przyszedł do chorych a nie do tych, co się dobrze mają. Cisza... Tylko deszcz i szum wiatru. Ale w tej ciszy było coś, co mnie uspokoiło. Zerwałem się z miejsca i pobiegłem do pobliskiej plebanii. Zacząłem na oślep dzwonić do wszystkich księży, tam mieszkających. Musiałem się wyspowiadać. Tak, byłem tego pewny, musiałem się wyspowiadać!!! Potrzebowałem oczyszczenia... Potrzebowałem uzdrowienia... Potrzebowałem Boga, który nie mógł mnie odrzucić. Teraz, albo nigdy! Jeśli istniejesz - wyciągnij mnie z bagna i tego piekła, które rozpętałem na własne życzenie. W domofonie usłyszałem nagle spokojny głos jakiegoś księdza. Wybuchłem płaczem...

Ten wieczór zdawał się nie mieć końca... W spowiedzi wyrzuciłem z siebie wszystko. Nie pamiętam ile trwała. Mówiłem dużo, przez łzy, ksiądz nie przerywał, tylko słuchał. Opowiedziałem historię mojego życia, wszystko, co podpowiadało mi moje niespokojne serce. Mówiłem o tym wszystkim nie księdzu, ale Bogu. Czułem, że mnie słyszy. Pomyślałem: przecież on to wszystko wie... On tak, ale i do mnie musiało to wszystko dotrzeć. Potężna fala wyzwalającej prawdy uniosła mnie i moją rozpacz, poddałem się sile żywiołu, wiedziałem, że nic mi się nie stanie. On był zbyt blisko...

Wracałem do akademika mocno wyczerpany. Wszystko mnie bolało: kości, mięśnie, głowa... Rzuciłem się na łóżko i zasnąłem. Po raz pierwszy, od długiego czasu, zasnąłem. Nie mogło być inaczej. Łaska przebaczenia uspokoiła wezbrane wody. Spałem wtulony w mojego Boga... Który mnie ocalił...

W kilka dni póżniej spakowałem się, by powrócić w moje rodzinne strony. Siedziałem w pociągu, skulony jak przerażone pisklę. Teraz czekało mnie coś najtrudniejszego. Spotkanie z rodzicami. Pociąg sunął się mozolnie, po mocno żelaznych szynach, wioząc zalęknionego syna, który zawiódł swoją matkę i ojca. Cały czas się modliłem. Od czasu do czasu w myślach pojawiała się twarz płaczącej mamy i twarz taty, z jego surowym spojrzeniem i krzykiem w tle. Był porywczym i nerwowym człowiekiem.

Gdy pociąg wjeżdżał na stację Braniewo, czekałem na najgorsze. Wyszedłem z pociągu. W oddali ujrzałem sylwetkę ojca. Zbliżałem się do niego powoli, niepewnie. Gotowy na wszystko. Na pierwsze docinki, marudzenie, może krzyk... Na pierwsze przekleństwa...

Ojciec nagle ruszył w moją stronę. Czułem w powietrzu jego siłę i moc. Spuściłem wzrok, czułem, że pod powiekami za chwilę pojawią się pierwsze łzy. Nie krzyczał... Nic nie powiedział, tylko rzucił się na mnie, oplatając mnie swymi ramionami. Ten uścisk wszedł w fazę nieskończoności. Uścisnął mnie mocno, jak gdyby nie chciał mnie już nigdy ze swoich ojcowskich ramion wypuścić. To nie był sen. To był mój ojciec, jakiego wcześniej nigdy nie znałem... Szeptał mi do ucha: synu, jak ty wyglądasz?... Znoszona kurtka, spodnie, stare buty. Cała kasa szła przecież na zabawę, alkohol, fajki, trawę... Płakałem. A on mnie ciągle ściskał. I wtedy poczułem coś, co mnie z jednej strony przeraziło a z drugiej zalało niedającym się opisać pokojem. Poczułem nie tylko ramiona mojego taty. To nie były tylko jego ramiona. W tym momencie, na peronie, obejmował mnie sam Bóg. Ojciec obejmował syna marnotrawnego... Bóg objął swoje zagubione dziecko. To doświadczenie było tak silne, tak stuprocentowe, że nawet teraz kiedy to piszę, przenika moje ciało dreszcz, zmieszany ze wzruszeniem. Tego dnia uzyskałem, jedyny z możliwych, dowód - na istnienie Boga. Dowód spłodzony w ramionach mojego biologicznego ojca...

I wtedy byłem już pewien swojej przyszłości. W objęciu Boga pojawiło się pragnienie, mocne i nie do zniszczenia. Pragnienie obejmowania ludzi zagubionych. Pragnienie szukania tych, którym brakuje sił do odnalezienia pokoju ducha. Pragnienie, by inni w moich ramionach, słowach, gestach mogli odkryć tajemnicę najpełniejszej i prawdziwej miłości, której na imię - Bóg... Jedna droga umożliwiła mi realizację tego silnego pragnienia. Wstąpiłem do zakonu. Zostałem księdzem i zakonnikiem. By Bóg mógł przeze mnie odnajdywać tych, którzy od Niego odeszli, w dalekie strony, pełne mroku i zwątpienia...

„Stworzyłeś mnie, Boże, dla siebie i niespokojne jest serce moje, dopóki nie spocznie w Tobie”. To słowa św. Augustyna. Moje ulubione, bo pełne tego, co dane mi było doświadczyć... Wiele jest historii niespokojnych serc. I wiele z tych historii rozgrywa się pośród nas, cichych i rzeczywistych do bólu... Bogu te wszystkie historie zawierzam, z nadzieją (może czasami aż nazbyt natrętną), że nie jedno serce (zagubione i niespokojne) otworzy się na łaskę wiary, by spocząć w ramionach ciepłych od prawdziwej miłości.

"Oto czynię wszystko nowe. (...) Stało się. Jam Alfa i Omega, Początek i koniec. Ja pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia (...) I będę Bogiem dla niego, a on dla mnie będzie synem..."
(Ap 21, 5-7)