4 grudnia 2011

Adwentowa szamotanina z ciałem

Tym razem nie będzie wielkiej teologii. Choć znając życie (przecież nie może być inaczej) i tak zakończę na Jezusie. w końcu jestem katolickim księdzem i zakonnikiem. No więc mamy Adwent. W Stargardzie, tak jak w całej (prawie) Polsce, otwierane są rano kościoły i tłumy ochrzczonych potomków dziedzictwa narodowego Mieszka I biegną na Roraty. Pragną wpisać się w metafizykę czuwania. Dlaczego to robią? Bo chcą. I wierzą w sens duchowego świętowania. 

Lubię Adwent, bo mnie całkowicie wykańcza. Trzeba rano ciało z łóżka zwlec, pomaszerować "sennym" krokiem na Roraty, potem polecieć na śniadanko z młodzieżą. Totalna "masakra". Ale, co tam... Raz się żyje. A adwentowe wariacje mają swój niepowtarzalny smak.

W sobotę pierwsze oznaki niewyspania. Organizmu nie oszukasz. Ale zmęczenie ciała smakuje wyśmienicie. Takie Boże zmęczenie, które sprawia, że gęba nie przestaje się uśmiechać. Bynajmniej u mnie. Są też pierwsze odkrycia. Nie wiem, czy zauważyliście, ale w czytaniach adwentowych dużo jest napisane o... oczach. Izajasz prawi o oczach, Ewangelie też o oczach, wszędzie oczy. Szczęśliwe i mniej szczęśliwe, szeroko otwarte i niewidome. Na Roratach  też pełno oczów, powieki czasami opadają bezwiednie, ludzie się patrzą, przysypiają, różnie bywa. No więc te oczy w Adwencie są ważne, bo od spojrzenia zależy naprawdę dużo. Widzimy wiele, ale nie wszystko, co widzimy istnieje naprawdę. No i w tym miejscu dochodzimy do Jezusa...

Jezus te oczy ciągle dotyka. Epoka  ślepców nigdy się nie kończy. Obok niewidomych widomi, ale oni czasami też nie widzą. I dlatego Jezus wkracza do akcji. Adwentowe wariacje z oczami, którym Jezus przywraca wzrok, nie przestają mnie wzruszać i fascynować. Nie będę pisał o oczach innych, ale o swoich trochę napomknę. Im bardziej jestem zmęczony owym porannym wstawaniem i przeżuwaniem z moją kochaną młodzieżą bułeczek z dżemikiem, tym mocniej zauważam (oczyma również) jak nijaki i mało wyrazisty staję się powoli, jako człowiek i ksiądz. Nie, to nie jest jakaś tam  pokora (szczera czy fałszywa) ja po prostu to widzę. I jest mi szalenie głupio. Adwentowe nakładanie rąk Jezusa na nasze oczy czasami boli. Ale chyba tak ma być, to ma boleć. Paradoksalnie przez snem zafajdane oczka widać dużo, a Jezus adwentowym spojrzeniom daje maksymalną ostrość. Ciało i dusza. Dusza i ciało. Czuwają, choć tak bardzo są słabe. Na szczęście jest też Duch, który wszystko ożywia. I niech to robi dalej, by adwentowa szamotanina z ciałem i duszą wydała jakieś owoce.

I w tym momencie moja refleksja się kończy. Idę spać, bo rano trzeba wyczołgać się z łóżka. Potem do Piwnicy, bo bułki z piekarni przywożą, a może też do Żabki, coś dokupić, bo pięćdziesiąt bułek już nie wystarcza, młodzież z rana głodna i pożera wszystko namiętnie. A oczy niech dalej Jezus dotyka, by księżulo mógł widzieć, jeszcze głębiej i bardziej po Bożemu. Adwentowe szaleństwo trwa dalej. I Bogu dzięki...

Ps. Z cyklu Adwentowy Kącik Poezji, krótki wiersz... o oczach...


oczy nie po to są by patrzeć
nieba nie złapie się łykiem spojrzenia

czasami trzeba oczy zamknąć na kłódkę
w ciemnościach wykąpać
łapczywe źrenice

widzą naprawdę ci co nic nie widzą
krzyczący w ciemnościach proszący o zmiłowanie

jest takie światło które oślepia
przychodzi nagle przez drzwi powiek zamknięte
wwierca się w tkankę nieśmiertelnej duszy

oczy nie po to są by patrzeć
ziemi nie warto głaskać spojrzeniem

czasami trzeba oczy wystawić na próbę
w świetle zanurzyć
zdradliwe źrenice

widzą naprawdę ci co nic nie widzą
czekając na dotyk co otwiera oczy

___________________
Stargard, Adwent 2011

2 komentarze:

 1. do granic autentyczne... prawdziwe... ludzkie i Boze... nabrzmiale w swieta tesknote

  dziekuje za swiadectwo odwaznego i rozkochanego kaplanstwa...
  pozdrawiam z polonijnej niwy... tez w adwentowych barwach...

  MChR

  OdpowiedzUsuń
 2. Bóg zapłać za piękne świadectwo, a szczegolnie ten Cudowny wiersz ..PROSZĘ ZROBIĆ COŚ Z TYM TALENTEM BO MA ICH KS.WIELE...I UDOKUMENTOWAĆ:)POZD.BÓG ZAPŁAĆ!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń

Chrystusowcy....

Zasadniczym celem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej jest uwielbienie Boga i uświęcenie się poprzez naśladowanie Jezusa Chrystusa. W sposób szczególny członkowie Towarzystwa włączają się w apostolstwo na rzecz rodaków przebywających poza granicami państwa polskiego.

Duchowość Towarzystwa Chrystusowego,
wypływająca z życia zakonnego i kapłańskiego jego członków, oparta jest na charyzmacie Założyciela kard. Augusta Hlonda i posłannictwie zgromadzenia. Wypływa także z późniejszych tradycji wypracowanych przez wspólnotę, kierowanej zwłaszcza przez pierwszego przełożonego generalnego, współzałożyciela ks. Ignacego Posadzego.

Działalność Towarzystwa Chrystusowego zdeterminowana jest misją apostolską zleconą przez Kościół. Wypełniana jest poprzez gorliwe życie radami ewangelicznymi, modlitwą i pokutą oraz wszelkiego rodzaju pracami duszpasterskimi podejmowanymi dla dobra Polaków żyjącymi poza granicami kraju.

Kapłani Towarzystwa, jako słudzy Chrystusa niosą dobrą nowinę o zbawieniu wszystkim rodakom. Służą im nie tylko opieką duszpasterską, ale również kulturową i społeczną. Bracia zakonni uczestniczą w posłannictwie Towarzystwa poprzez gorliwe życie zakonne i podejmowane różnorakie prace dla wypełniania misji zgromadzenia.


Świadectwo....

...Z wiarą w Boga jest jak z lataniem. Może i nie jesteśmy ptakami, na rękach w powietrze się nie wzniesiemy, ale sny Dedala i Ikara o tańcu w chmurach drzemią w każdym z nas. Ktoś musiał zatem wymyśleć samoloty, balony, spadochrony. By poczuć trochę wolności i oderwać się od ziemi, wypowiadając wojnę poczciwemu prawu grawitacji.

Wierzyć, znaczy wzbić się - ze swoim niespokojnym sercem - w przestworza nieznane, bez skrzydeł. Myślę o tym, bo wciąż jestem świadkiem rzeczy i wydarzeń, o których jeszcze kiedyś mógłbym pomyśleć: zwykły przypadek, zbieg okoliczności, sztuczka nad sztuczkami. Kto raz spotkał na swojej drodze Boga, żywego i realnego, wszedłszy w zawiłość doświadczenia Jego obecności, ten już nigdy nie pomyśli, nawet na moment, że bez skrzydeł nie da się ulecieć w głąb tajemnicy. Niespokojne serce musi ostatecznie spocząć w Bogu...

To było 10 lat temu. Studiowałem wtedy filologię polską na Uniwersytecie Szczecińskim. Młody chłopak, z małej warmińskiej wioski, z legitymacją studencką w ręku, wylądował w dużym mieście. Zamieszkałem w akademiku. Nowe znajomości, kumple, wykłady, imprezy - życie studenckie. Wtedy w akademikach nie było internetu czy telewizji. Było za to życie towarzyskie, wysiadywanie do późnych godzin nocnych na korytarzach i w klubach studenckich. Mijały tygodnie. Wódka lała się litrami, dym palonej trawki - szwendał się bezwiednie korytarzami studenckiego organizmu. Przyszedł moment, że sięgnąłem przysłowiowego dna. Zawalone wykłady, moralność poniżej zera, pustka wewnętrzna coraz dotkliwiej dawała znać o sobie. Skreślono mnie w końcu z listy studentów. Wrak człowieka, z parszywą wewnętrzną samotnością, zawył któregoś wieczoru głęboko we mnie, ogłaszając całemu wszechświatu, że jestem prawdziwym zerem. Pamiętam ten wieczór. Leżałem w ciemnym pokoju, za oknami padał dołujący mnie jeszcze bardziej deszcz. Zacząłem płakać. Jak małe dziecko. Zerwałem się z łóżka, chwyciłem kurtkę i wybiegłem na zewnątrz. Myślałem - koniec. Jestem skończony. Co powiem moim rodzicom? Gdzieś, pięćset kilometrów stąd, harowali ciężko, by ich ukochany synek wyszedł na ludzi, ukończył studia i był szczęśliwy. Wierzyli we mnie. Dali mi wszystko, co mogli dać, odbierając sobie bardzo wiele. Szedłem tak długo, z tymi myślami. Deszcz mieszał się z moimi łzami. Pamiętam jak wtedy kląłem , przeklinałem, chciało mi się wrzeszczeć, wyć, krzyczeć, uciec gdzieś - ale dokąd? Aż w końcu stanąłem przed kościołem. Był późny wieczór. Kościół zamknięty. Uklęknąłem przed drzwiami, oparłem o nie swoje czoło i zacząłem wrzeszczeć do Boga. Potrzebowałem Go. Kiedyś słyszałem, jak w kościele mówili, że On przyszedł do chorych a nie do tych, co się dobrze mają. Cisza... Tylko deszcz i szum wiatru. Ale w tej ciszy było coś, co mnie uspokoiło. Zerwałem się z miejsca i pobiegłem do pobliskiej plebanii. Zacząłem na oślep dzwonić do wszystkich księży, tam mieszkających. Musiałem się wyspowiadać. Tak, byłem tego pewny, musiałem się wyspowiadać!!! Potrzebowałem oczyszczenia... Potrzebowałem uzdrowienia... Potrzebowałem Boga, który nie mógł mnie odrzucić. Teraz, albo nigdy! Jeśli istniejesz - wyciągnij mnie z bagna i tego piekła, które rozpętałem na własne życzenie. W domofonie usłyszałem nagle spokojny głos jakiegoś księdza. Wybuchłem płaczem...

Ten wieczór zdawał się nie mieć końca... W spowiedzi wyrzuciłem z siebie wszystko. Nie pamiętam ile trwała. Mówiłem dużo, przez łzy, ksiądz nie przerywał, tylko słuchał. Opowiedziałem historię mojego życia, wszystko, co podpowiadało mi moje niespokojne serce. Mówiłem o tym wszystkim nie księdzu, ale Bogu. Czułem, że mnie słyszy. Pomyślałem: przecież on to wszystko wie... On tak, ale i do mnie musiało to wszystko dotrzeć. Potężna fala wyzwalającej prawdy uniosła mnie i moją rozpacz, poddałem się sile żywiołu, wiedziałem, że nic mi się nie stanie. On był zbyt blisko...

Wracałem do akademika mocno wyczerpany. Wszystko mnie bolało: kości, mięśnie, głowa... Rzuciłem się na łóżko i zasnąłem. Po raz pierwszy, od długiego czasu, zasnąłem. Nie mogło być inaczej. Łaska przebaczenia uspokoiła wezbrane wody. Spałem wtulony w mojego Boga... Który mnie ocalił...

W kilka dni póżniej spakowałem się, by powrócić w moje rodzinne strony. Siedziałem w pociągu, skulony jak przerażone pisklę. Teraz czekało mnie coś najtrudniejszego. Spotkanie z rodzicami. Pociąg sunął się mozolnie, po mocno żelaznych szynach, wioząc zalęknionego syna, który zawiódł swoją matkę i ojca. Cały czas się modliłem. Od czasu do czasu w myślach pojawiała się twarz płaczącej mamy i twarz taty, z jego surowym spojrzeniem i krzykiem w tle. Był porywczym i nerwowym człowiekiem.

Gdy pociąg wjeżdżał na stację Braniewo, czekałem na najgorsze. Wyszedłem z pociągu. W oddali ujrzałem sylwetkę ojca. Zbliżałem się do niego powoli, niepewnie. Gotowy na wszystko. Na pierwsze docinki, marudzenie, może krzyk... Na pierwsze przekleństwa...

Ojciec nagle ruszył w moją stronę. Czułem w powietrzu jego siłę i moc. Spuściłem wzrok, czułem, że pod powiekami za chwilę pojawią się pierwsze łzy. Nie krzyczał... Nic nie powiedział, tylko rzucił się na mnie, oplatając mnie swymi ramionami. Ten uścisk wszedł w fazę nieskończoności. Uścisnął mnie mocno, jak gdyby nie chciał mnie już nigdy ze swoich ojcowskich ramion wypuścić. To nie był sen. To był mój ojciec, jakiego wcześniej nigdy nie znałem... Szeptał mi do ucha: synu, jak ty wyglądasz?... Znoszona kurtka, spodnie, stare buty. Cała kasa szła przecież na zabawę, alkohol, fajki, trawę... Płakałem. A on mnie ciągle ściskał. I wtedy poczułem coś, co mnie z jednej strony przeraziło a z drugiej zalało niedającym się opisać pokojem. Poczułem nie tylko ramiona mojego taty. To nie były tylko jego ramiona. W tym momencie, na peronie, obejmował mnie sam Bóg. Ojciec obejmował syna marnotrawnego... Bóg objął swoje zagubione dziecko. To doświadczenie było tak silne, tak stuprocentowe, że nawet teraz kiedy to piszę, przenika moje ciało dreszcz, zmieszany ze wzruszeniem. Tego dnia uzyskałem, jedyny z możliwych, dowód - na istnienie Boga. Dowód spłodzony w ramionach mojego biologicznego ojca...

I wtedy byłem już pewien swojej przyszłości. W objęciu Boga pojawiło się pragnienie, mocne i nie do zniszczenia. Pragnienie obejmowania ludzi zagubionych. Pragnienie szukania tych, którym brakuje sił do odnalezienia pokoju ducha. Pragnienie, by inni w moich ramionach, słowach, gestach mogli odkryć tajemnicę najpełniejszej i prawdziwej miłości, której na imię - Bóg... Jedna droga umożliwiła mi realizację tego silnego pragnienia. Wstąpiłem do zakonu. Zostałem księdzem i zakonnikiem. By Bóg mógł przeze mnie odnajdywać tych, którzy od Niego odeszli, w dalekie strony, pełne mroku i zwątpienia...

„Stworzyłeś mnie, Boże, dla siebie i niespokojne jest serce moje, dopóki nie spocznie w Tobie”. To słowa św. Augustyna. Moje ulubione, bo pełne tego, co dane mi było doświadczyć... Wiele jest historii niespokojnych serc. I wiele z tych historii rozgrywa się pośród nas, cichych i rzeczywistych do bólu... Bogu te wszystkie historie zawierzam, z nadzieją (może czasami aż nazbyt natrętną), że nie jedno serce (zagubione i niespokojne) otworzy się na łaskę wiary, by spocząć w ramionach ciepłych od prawdziwej miłości.

"Oto czynię wszystko nowe. (...) Stało się. Jam Alfa i Omega, Początek i koniec. Ja pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia (...) I będę Bogiem dla niego, a on dla mnie będzie synem..."
(Ap 21, 5-7)