19 września 2012

Bycie wielkim, znaczy służyć

Posprzeczali się w drodze, kto z nich jest największy. Okazuje się, że i uczniowie Jezusa mają parcie na zaszczyty i „wysokie stołki”. Zapytasz się: skąd u apostołów takie zachcianki i marzenia? No więc odpowiedź jest prosta. Są uczniami Rabbiego, który w ciągu zaledwie kilku miesięcy stał się najbardziej znaną osobą w Izraelu, wszyscy mówią o Jezusie, są Nim zafascynowani, gotowi w każdej chwili obwołać Jezusa Królem Izraela. A król musi mieć dobrych współpracowników, więc myślą sobie uczniowie: „to my, my będziemy urzędnikami Króla, no bo kto inny?”

Jezus i Jego uczniowie podróżowali przez Galileę, On jednak nie chciał, żeby kto wiedział o tym. Pouczał bowiem swoich uczniów i mówił im: "Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity po trzech dniach zmartwychwstanie". Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać. Tak przyszli do Kafarnaum.
Gdy był w domu, zapytał ich: "O czym to rozmawialiście w drodze?" Lecz oni milczeli, w drodze  bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy. On usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: "Jeśli kto chce być pierwszym, nich będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich".
Potem wziął dziecko; postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: "Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał". 
 (Ewangelia na XXV Niedzielę w ciągu roku. Mk 9, 30-37)


Ludzka rzecz marzyć o sławie, karierze, o odnoszeniu zaszczytów. Ale zapanować nad swoim "ego" w czasie realizacji tych marzeń - rzecz paskudnie trudna. Wystarczy przyjrzeć się naszym politykom. Jak łaszą się liderom poszczególnych frakcji, gotowi złamać sobie sumienie, zaprzedać duszę diabłu, byleby być u władzy, mieć kasę i sprawować rząd dusz. Wielu z nich to zwykli karierowicze, ślepi i głusi urzędnicy, którym do głowy nie przyjdzie, że większość społeczeństwa klepie biedę, żyje na skraju ubóstwa. Bo jak się zarabia po kilka, kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, od czasu do czasu siadając w fotelu sejmowym, to trudno pojąć (i łaskawie zauważyć), że są Polacy, którzy w tygodniu robiąc zakupy mogą sobie pozwolić na 30 deko pasztetu i pół kilo salcesonu. Wiele małżeństw ma kilkoro dzieci, łatwo nie jest. I przysłowiowy „szlag” trafia człowieka, gdy widzi w telewizji uśmiechniętego premiera i stadko ministerialne, szczycące się, że Polacy średnio zarabiają ponad trzy tysiące złotych, podczas gdy wszyscy wiemy dobrze, że średnia jest średnią a życie, chociażby w Stargardzie, coraz trudniejsze…

Pamiętam słowa mojej siostry, która mieszkając w Gdańsku i pracując w szpitalu jako pielęgniarka, ze łzami w oczach mówiła mi: „Rafał, ja naprawdę nie daję już rady. Jest połowa miesiąca a ja nie mam pieniędzy. Opłaty, rachunki, dziecko, które chodzi do szkoły, masakra. Ja od kilku miesięcy nic sobie nie kupiłam, żadnej nowej bluzki, bo zwyczajnie nie mam pieniędzy”. Ostatecznie podjęła decyzję i wyjechała za granicę. Obecnie z mężem i córką mieszkają w Holandii. Ilu Polaków, z bólem serca i nadludzką desperacją, musiało podjąć taką decyzję? Tysiące. I niech nikt mi nie mówi, że żyjemy w normalnym kraju. I niech premier i cała rządząca świta, która od pięciu lat żeruje na narodzie, nie wmawia mi, że jest pięknie i kolorowo, bo nie jest. Przyznaję, jestem coraz bardziej zmęczony i przygnieciony matactwami kasty rządzącej, kitami wciskanymi codziennie. I dlatego po raz drugi, razem z młodymi i starszymi Stargardzianami, jedziemy 29 września do Warszawy, na wielką manifestację „Obudź się Polsko!”, by razem z ponad stu tysięcznym tłumem i z polską flagą w ręku wykrzyczeć  (bo to nasz święty i zbiorowy obowiązek): „dość!!! Non possumus, dalej tak nie może być!”. I mało mnie obchodzi, jak mnie 29 września reżimowe media nazwą, a wiem, że komentarze będą w stylu: „znów mohery wyszły na ulice, że pisowskie lizusy, które nie potrafią zachwycić się świetnie funkcjonującą Polską znów się czepiają i drą gęby” - naprawdę, nic mnie to nie obchodzi. W Polsce dzieje się źle i czas wreszcie mówić o tym głośno i wyraźnie. Jeśli ktoś chce się przyłączyć na wyjazd do Warszawy, można w najbliższą niedzielę zapisać się na listę w zakrystii, po Mszy Świętej.

Piszę to wszystko, bo niedzielna Ewangelia przypomina politykom, jakie jest ich zadanie i powołanie. Zresztą nie tylko im, ale i nam wszystkim, którzy Kościół i naród tworzymy. Jezus mówi: "Jeśli kto chce być pierwszym, nich będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich". Czy to naprawdę aż tak trudne? Jezus spokojnie to swoim uczniom i nam wyjaśnia, bo wie, że jak ktoś ma Boga w sercu, to będzie potrafił ludziom służyć. Pamiętacie, jak w czasie ostatniej wieczerzy, sam Jezus wstał od stołu i zaczął uczniom umywać nogi. To chyba wtedy zrozumieli uczniowie, że nie zaszczyty, nie kasa, nie karierowiczostwo daje człowiekowi pokój serca i prawdziwe szczęście. Bóg zniża się i umywa nogi człowiekowi. Więcej, mówi Jezus do uczniów swoich (a więc i do nas): „Wy czyńcie podobnie”. Myślę, że słowa z dzisiejszej Ewangelii i słowa z Wieczernika - premier i każdy minister, nasi politycy, włodarze miasta i regionu, księża i my wszyscy (wierzący w Chrystusa), powinniśmy wielkimi literami powiesić w miejscu widocznym, w naszych domach. Bycie wielkim, znaczy służyć. Nic dodać, nic ująć…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Chrystusowcy....

Zasadniczym celem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej jest uwielbienie Boga i uświęcenie się poprzez naśladowanie Jezusa Chrystusa. W sposób szczególny członkowie Towarzystwa włączają się w apostolstwo na rzecz rodaków przebywających poza granicami państwa polskiego.

Duchowość Towarzystwa Chrystusowego,
wypływająca z życia zakonnego i kapłańskiego jego członków, oparta jest na charyzmacie Założyciela kard. Augusta Hlonda i posłannictwie zgromadzenia. Wypływa także z późniejszych tradycji wypracowanych przez wspólnotę, kierowanej zwłaszcza przez pierwszego przełożonego generalnego, współzałożyciela ks. Ignacego Posadzego.

Działalność Towarzystwa Chrystusowego zdeterminowana jest misją apostolską zleconą przez Kościół. Wypełniana jest poprzez gorliwe życie radami ewangelicznymi, modlitwą i pokutą oraz wszelkiego rodzaju pracami duszpasterskimi podejmowanymi dla dobra Polaków żyjącymi poza granicami kraju.

Kapłani Towarzystwa, jako słudzy Chrystusa niosą dobrą nowinę o zbawieniu wszystkim rodakom. Służą im nie tylko opieką duszpasterską, ale również kulturową i społeczną. Bracia zakonni uczestniczą w posłannictwie Towarzystwa poprzez gorliwe życie zakonne i podejmowane różnorakie prace dla wypełniania misji zgromadzenia.


Świadectwo....

...Z wiarą w Boga jest jak z lataniem. Może i nie jesteśmy ptakami, na rękach w powietrze się nie wzniesiemy, ale sny Dedala i Ikara o tańcu w chmurach drzemią w każdym z nas. Ktoś musiał zatem wymyśleć samoloty, balony, spadochrony. By poczuć trochę wolności i oderwać się od ziemi, wypowiadając wojnę poczciwemu prawu grawitacji.

Wierzyć, znaczy wzbić się - ze swoim niespokojnym sercem - w przestworza nieznane, bez skrzydeł. Myślę o tym, bo wciąż jestem świadkiem rzeczy i wydarzeń, o których jeszcze kiedyś mógłbym pomyśleć: zwykły przypadek, zbieg okoliczności, sztuczka nad sztuczkami. Kto raz spotkał na swojej drodze Boga, żywego i realnego, wszedłszy w zawiłość doświadczenia Jego obecności, ten już nigdy nie pomyśli, nawet na moment, że bez skrzydeł nie da się ulecieć w głąb tajemnicy. Niespokojne serce musi ostatecznie spocząć w Bogu...

To było 10 lat temu. Studiowałem wtedy filologię polską na Uniwersytecie Szczecińskim. Młody chłopak, z małej warmińskiej wioski, z legitymacją studencką w ręku, wylądował w dużym mieście. Zamieszkałem w akademiku. Nowe znajomości, kumple, wykłady, imprezy - życie studenckie. Wtedy w akademikach nie było internetu czy telewizji. Było za to życie towarzyskie, wysiadywanie do późnych godzin nocnych na korytarzach i w klubach studenckich. Mijały tygodnie. Wódka lała się litrami, dym palonej trawki - szwendał się bezwiednie korytarzami studenckiego organizmu. Przyszedł moment, że sięgnąłem przysłowiowego dna. Zawalone wykłady, moralność poniżej zera, pustka wewnętrzna coraz dotkliwiej dawała znać o sobie. Skreślono mnie w końcu z listy studentów. Wrak człowieka, z parszywą wewnętrzną samotnością, zawył któregoś wieczoru głęboko we mnie, ogłaszając całemu wszechświatu, że jestem prawdziwym zerem. Pamiętam ten wieczór. Leżałem w ciemnym pokoju, za oknami padał dołujący mnie jeszcze bardziej deszcz. Zacząłem płakać. Jak małe dziecko. Zerwałem się z łóżka, chwyciłem kurtkę i wybiegłem na zewnątrz. Myślałem - koniec. Jestem skończony. Co powiem moim rodzicom? Gdzieś, pięćset kilometrów stąd, harowali ciężko, by ich ukochany synek wyszedł na ludzi, ukończył studia i był szczęśliwy. Wierzyli we mnie. Dali mi wszystko, co mogli dać, odbierając sobie bardzo wiele. Szedłem tak długo, z tymi myślami. Deszcz mieszał się z moimi łzami. Pamiętam jak wtedy kląłem , przeklinałem, chciało mi się wrzeszczeć, wyć, krzyczeć, uciec gdzieś - ale dokąd? Aż w końcu stanąłem przed kościołem. Był późny wieczór. Kościół zamknięty. Uklęknąłem przed drzwiami, oparłem o nie swoje czoło i zacząłem wrzeszczeć do Boga. Potrzebowałem Go. Kiedyś słyszałem, jak w kościele mówili, że On przyszedł do chorych a nie do tych, co się dobrze mają. Cisza... Tylko deszcz i szum wiatru. Ale w tej ciszy było coś, co mnie uspokoiło. Zerwałem się z miejsca i pobiegłem do pobliskiej plebanii. Zacząłem na oślep dzwonić do wszystkich księży, tam mieszkających. Musiałem się wyspowiadać. Tak, byłem tego pewny, musiałem się wyspowiadać!!! Potrzebowałem oczyszczenia... Potrzebowałem uzdrowienia... Potrzebowałem Boga, który nie mógł mnie odrzucić. Teraz, albo nigdy! Jeśli istniejesz - wyciągnij mnie z bagna i tego piekła, które rozpętałem na własne życzenie. W domofonie usłyszałem nagle spokojny głos jakiegoś księdza. Wybuchłem płaczem...

Ten wieczór zdawał się nie mieć końca... W spowiedzi wyrzuciłem z siebie wszystko. Nie pamiętam ile trwała. Mówiłem dużo, przez łzy, ksiądz nie przerywał, tylko słuchał. Opowiedziałem historię mojego życia, wszystko, co podpowiadało mi moje niespokojne serce. Mówiłem o tym wszystkim nie księdzu, ale Bogu. Czułem, że mnie słyszy. Pomyślałem: przecież on to wszystko wie... On tak, ale i do mnie musiało to wszystko dotrzeć. Potężna fala wyzwalającej prawdy uniosła mnie i moją rozpacz, poddałem się sile żywiołu, wiedziałem, że nic mi się nie stanie. On był zbyt blisko...

Wracałem do akademika mocno wyczerpany. Wszystko mnie bolało: kości, mięśnie, głowa... Rzuciłem się na łóżko i zasnąłem. Po raz pierwszy, od długiego czasu, zasnąłem. Nie mogło być inaczej. Łaska przebaczenia uspokoiła wezbrane wody. Spałem wtulony w mojego Boga... Który mnie ocalił...

W kilka dni póżniej spakowałem się, by powrócić w moje rodzinne strony. Siedziałem w pociągu, skulony jak przerażone pisklę. Teraz czekało mnie coś najtrudniejszego. Spotkanie z rodzicami. Pociąg sunął się mozolnie, po mocno żelaznych szynach, wioząc zalęknionego syna, który zawiódł swoją matkę i ojca. Cały czas się modliłem. Od czasu do czasu w myślach pojawiała się twarz płaczącej mamy i twarz taty, z jego surowym spojrzeniem i krzykiem w tle. Był porywczym i nerwowym człowiekiem.

Gdy pociąg wjeżdżał na stację Braniewo, czekałem na najgorsze. Wyszedłem z pociągu. W oddali ujrzałem sylwetkę ojca. Zbliżałem się do niego powoli, niepewnie. Gotowy na wszystko. Na pierwsze docinki, marudzenie, może krzyk... Na pierwsze przekleństwa...

Ojciec nagle ruszył w moją stronę. Czułem w powietrzu jego siłę i moc. Spuściłem wzrok, czułem, że pod powiekami za chwilę pojawią się pierwsze łzy. Nie krzyczał... Nic nie powiedział, tylko rzucił się na mnie, oplatając mnie swymi ramionami. Ten uścisk wszedł w fazę nieskończoności. Uścisnął mnie mocno, jak gdyby nie chciał mnie już nigdy ze swoich ojcowskich ramion wypuścić. To nie był sen. To był mój ojciec, jakiego wcześniej nigdy nie znałem... Szeptał mi do ucha: synu, jak ty wyglądasz?... Znoszona kurtka, spodnie, stare buty. Cała kasa szła przecież na zabawę, alkohol, fajki, trawę... Płakałem. A on mnie ciągle ściskał. I wtedy poczułem coś, co mnie z jednej strony przeraziło a z drugiej zalało niedającym się opisać pokojem. Poczułem nie tylko ramiona mojego taty. To nie były tylko jego ramiona. W tym momencie, na peronie, obejmował mnie sam Bóg. Ojciec obejmował syna marnotrawnego... Bóg objął swoje zagubione dziecko. To doświadczenie było tak silne, tak stuprocentowe, że nawet teraz kiedy to piszę, przenika moje ciało dreszcz, zmieszany ze wzruszeniem. Tego dnia uzyskałem, jedyny z możliwych, dowód - na istnienie Boga. Dowód spłodzony w ramionach mojego biologicznego ojca...

I wtedy byłem już pewien swojej przyszłości. W objęciu Boga pojawiło się pragnienie, mocne i nie do zniszczenia. Pragnienie obejmowania ludzi zagubionych. Pragnienie szukania tych, którym brakuje sił do odnalezienia pokoju ducha. Pragnienie, by inni w moich ramionach, słowach, gestach mogli odkryć tajemnicę najpełniejszej i prawdziwej miłości, której na imię - Bóg... Jedna droga umożliwiła mi realizację tego silnego pragnienia. Wstąpiłem do zakonu. Zostałem księdzem i zakonnikiem. By Bóg mógł przeze mnie odnajdywać tych, którzy od Niego odeszli, w dalekie strony, pełne mroku i zwątpienia...

„Stworzyłeś mnie, Boże, dla siebie i niespokojne jest serce moje, dopóki nie spocznie w Tobie”. To słowa św. Augustyna. Moje ulubione, bo pełne tego, co dane mi było doświadczyć... Wiele jest historii niespokojnych serc. I wiele z tych historii rozgrywa się pośród nas, cichych i rzeczywistych do bólu... Bogu te wszystkie historie zawierzam, z nadzieją (może czasami aż nazbyt natrętną), że nie jedno serce (zagubione i niespokojne) otworzy się na łaskę wiary, by spocząć w ramionach ciepłych od prawdziwej miłości.

"Oto czynię wszystko nowe. (...) Stało się. Jam Alfa i Omega, Początek i koniec. Ja pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia (...) I będę Bogiem dla niego, a on dla mnie będzie synem..."
(Ap 21, 5-7)