____________________________________________________________________
Nie mamy złej młodzieży. Mamy młodzież mądrą, ambitną, wrażliwą. Ci zaś młodzi, którzy na pierwszy rzut oka z „mądrością” i „wrażliwością” nie mają nic wspólnego, też nie są źli. Reprezentują bowiem młodzież porządnie poranioną. Braki zainteresowania ze strony rodziców, samotność w sieci, zabawki dostępne na rynku (czyt. alkohol, dopalacze, narkotyki), wszech dostępna pornografia, to wszystko swoje robi. Rani, zniekształca, wynaturza. Sprawia, że synów marnotrawnych, przy świńskim korycie, jest szokująco wielu…
Kiedyś pewien mądry proboszcz powiedział swojemu wikaremu (który miał problemy z młodzieżą gimnazjalną): „musisz ich pokochać”. Brzmi trywialnie, może nawet banalnie. Ale innej drogi nie ma. Jak się młodych nie pokocha, to już nic ich nie uzdrowi.
Ksiądz, który kocha młodzież, ma głębokie pragnienie, by być z młodymi, ma dla nich czas. Nie jest to łatwe. Wiem z doświadczenia. Chciałoby się pobyć chwilę samemu (męski egoizm), posiedzieć na necie, obejrzeć dobry film. Wszystko gra, tylko czy na tym ma polegać „powołanie” do szukania tych najbardziej zaginionych, poranionych, duchowo pogubionych?... Wystarczy wieczorem wyjść na ulicę. Nocą diabeł atakuje ze zdwojoną siłą. I kiedy młodzi giną, naiwnie rzucają się w „nirwany” różnorakiej maści, zakrapiane alkoholem, wspomagane dopalaczami, narkotykami, uwikłane w erotyczne przeżycia, pasterze trzaskają filmiki, wyciągnięci na tapczanie, albo fotelach.
A przecież „będziemy sądzeni z miłości” (św. Jan od Krzyża). Dojrzewa we mnie coraz intensywniej pewna inicjatywa, realizowana od lat przez Wspólnotę Przymierza Miłosierdzia, założoną przez włoskich misjonarzy oo. Enrique Porcu i Antonello Cadeddu z Brazylii. W dzień i w noc, tak jak oni, wychodzić na ulice, szukać młodych, rozmawiać z nimi, modlić się wspólnie, nakładać na nich dłonie i prosić Wszechmocnego o uzdrowienie, o Bożego Ducha dla nich… Na razie to omadlam. I was pokornie o modlitwę proszę. Czuję, gdzieś głęboko, że taka wspólnota młodych, oparta na modlitwie, Adoracji Najświętszego Sakramentu, w naszym mieście (Stargardzie Szczecińskim) byłaby prawdziwym „błogosławieństwem”…
Na dzień dzisiejszy ewangelizuję w „Budowlance”. Żebyście zobaczyli te „ogry” moje kochane. W większości dorastający faceci, z rozbitych często rodzin, momentami wulgarni i gruboskórni… Ale ile czai się w nich wrażliwości… Ile dobra, zamaskowanego, ukrytego gdzieś głęboko w nich, ile pozytywnej energii, młodzieńczego ognia, pasji życia… Uwielbiam ich!!! Choć łatwo nie jest. I orać trzeba będzie mocno, z miłością…
Nie mieć czasu dla młodych, to grzech paskudny, nasza kapłańska porażka. Patrzę się na naszych lektorów (a jest ich ok. czterdziestu), na zespół muzyczny, grający na Eucharystiach dla młodzieży, super, że są. Robią kawał dobrej roboty. Wierzą, jak potrafią, oddani są parafii, Kościołowi. Radość wielka, ale co z resztą?... Czy mogę spać spokojnie, mając świadomość, wypełnioną cichym jękiem rozpaczy chłopców i dziewczyn, którzy nie mają sił na porzucenie „marnotrawstawa” łaski, którym brakuje odwagi i siły, by oderwać się od koryta, podstawionego przez diabła i jego ekipę, niszczącą piękno i subtelność młodości?...
Nie mamy złej młodzieży… Mamy młodzież poranioną… Za którą warto się modlić i o którą trzeba powalczyć… Proszę Cię Panie, daj mi siłę, odwagę, bezkompromisowość… W walce o każdego młodego człowieka, który odszedł w „dalekie strony”… Jestem za młody, by cierpliwie czekać, jak miłosierny Ojciec. Zaprowadź mnie do nich… I daj swojego ducha, tak jak obiecałeś… Sam nie dam rady…
No, widzę Ksiądz, że nawet czasem coś sensownego potrafisz napisać.
OdpowiedzUsuńMoże jeszcze będą z Ciebie ludzie... ;)
Hmm, ja czytam tą notke poraz kolejny i trudno mi uwierzyć w Księdza takie a nie inne podejście.
OdpowiedzUsuńRzadkość. Chciałabym wierzyć, że to nie tylko suche internetowe słowa. Jeśli prawdziwe to taki kapłan, katecheta, człowiek... - to skarb.
Przepraszam za niewiare w ludzi..
Pozdrawiam :-)
Fajnie, że masz takie plany i idee. Faktycznie, poraniona młodzież na ulicach to prawdziwe wyzwanie dla prawdziwych mężczyzn kapłanów.
OdpowiedzUsuńPiszesz o Przymierzu Miłosierdzia. Słyszałem o tej inicjatywie, widziałem parę filmików z ewangelizacji amerykańskiej. Jednak trudno mi sobie wyobrazić jak zacząć taką akcję w Polsce. Miszkam w Warszawie - mieście bardzo anonimowym, wielkim. "Trudna" młodzież z jednej strony jest pochowana w podziemiach klubów, a z drugiej - pełno jej na ulicach. Przykre. I tragiczne, kiedy sobie myślę, że w cześniej czy później będę MUSIAŁ do nich podejść. Ale nie za bardzo wiem jak. Sutanna w tym nie do końca pomaga...
Na razie pozostaje modlitwa. Od kilkudziesięciu miesięcy mówiąc Koronkę polecam szczególnie tych, którzy podejmują próby samobójcze, będąc na tyle słabym, zaniedbanym i zmęczonym życiem. W Polsce coraz większy problem...
Pozdrawiam :)
Najłatwiej podsumować ocenić - źli, zdemoralizowani, groźni, niepotrzebni, zbędni. Do poprawczaka, a najlepiej za kratki - bo i tak się nie poprawią.
OdpowiedzUsuńA kto ich takimi uczynił? Kto znieczulił ich serca? Od kogo nauczyli się kraść, pić, walczyć ze sobą, grozić innym? Stali się tacy przez dorosłych - za mało uwagi, miłości, poświęcenia, cierpliwości... i wielu innych.
Dobrze, że są ludzie, którzy się nie poddają w walce o takich, na pierwszy rzut oka (tylko!) straconych.
„musisz ich pokochać” to nie banalne, coś w tym jest. Gdy jestem na kolonii z "trudną" młodzieżą to właśnie taki podejście od serca i z troską o nich jest drogą do naszego porozumienia. Choć to jest czasami naprawdę bardzo trudne i chcę się poddać ale w sercu jak echo słychać: "Ty też ich opuścisz?" No właśnie...
OdpowiedzUsuń"Ksiądz, który kocha młodzież, ma głębokie pragnienie, by być z młodymi, ma dla nich czas. Nie jest to łatwe". - znam takiego księdza, mamy go a on ma nas - jest opiekunem naszego KSM.
OdpowiedzUsuńJest dla nas jak ojciec, duchowy ojciec ;)
Piękna inicjatywa, może pomóc wielu. Ale potrzeba do tego wielkiej odwagi i miłości ;)
Życzę tego!
a co z "synami marnotrawnymi", którym brak choć światełka, iskierki w oku, by chcieć....
OdpowiedzUsuńKocham, jak ksiądz, te tzw. ogry i płaczę, kiedy zwiewają z religii, bo "nie jest fajnie". I tej miłości nie tracę, ale nawet za nimi płaczę, bo nie wiem, co mam zrobić, żeby choć chcieli posłuchać... żeby choć chcieli chcieć. Syn marnotrawny, wiedział, że został DZIADEM, i kiedy szedł do syna, to wtedy pragnął, chciał, a co wtedy, jak ja nie widzę, że ktoś chcę... może jestem ślepy, tego też nie wykluczam....
ja pozostanę chyba w tej swojej roli, umacniać to, co pozostało... a księdza rolą jest może szukać tego, co zaginęło....
W moim mieście powstaje inicjatywa by w weekend Kościół był otwarty nawet w nocy. Potrzeba tylko chętnej młodzieży i księdza który by się tego podjął. Na razie trwają dyskusje, poszukiwania, sama nie wiem jak to ma wyglądać ale ufamy :)
OdpowiedzUsuńZ swojego doświadczenia wiem, że to może pomóc wielu osobom. Sama uwikłana byłam w różnego rodzaju "nirwany" jak to Ksiądz ujął i na prawdę człowiek zmęczony tym wszystkim miał przebłyski by to zmienić... ale nie było gdzie pójść... kto wie, może gdyby chociaż jeden kościół był w nocy otwarty nie przeszłabym tego co przeszłam.
A Tobie Księże życzę powodzenia, jeśli coś z tego będzie miało być - to będzie :) Tylko Bóg wie.
Jak wygląda młodzież wychowana przez Kościół, ta gorliwa katolicka "elita"?
OdpowiedzUsuńTak:
http://tnij.org/e8ur
Chyba większość nawet Polaków nie chciałaby, by Polskę zdominowali tacy ludzie. Stąd coraz mniej wychowuje się katolików.
Dobrze, jeśli w każdej parafii są jakieś wspólnoty, niewielkie, takie, do których nie wszyscy walą drzwiami i oknami, ale są. Wspólnoty, w których można wspólnie się modlić, wielbić Boga, ale też pogadać, zwierzyć się czy pobyć razem z ludźmi, którzy choć troszkę są do ciebie podobni, choć przecież całkiem różni.
OdpowiedzUsuńNiestety, w wielu miejscach tego nie ma, a młodzi ludzie pozostają samotni w swoich problemach z życiem czy w wątpliwościach dotyczących wiary i, niestety, uważają te sprawy za na tyle nieważne, głupie, że nie umieją poprosić o pomoc kogoś w cztery oczy, po prostu.
I tak sobie żyją, próbują odciąć się od tego, z czym nie mogą sobie poradzić, ale im nie wychodzi, tylko sami się wstydzą już nawet porozmawiać o tych swoich błahostkach...
ognisko, wycieczka rowerowa, pogaduchy, wspólne granie w piłkę czy codzienne pasje - foto, film, książka, dkf... - chyba można coś wymyślić. niech ksiądz zrobi wypad na grzyby, na ryby ( morskie np ), pieczonego ziemniaka, albo coś w tym stylu - byłem właśnie trudnym młodzieńcem, i szkoda, ale jakoś kulturowo, społecznie to się powtarza. dziewczyny zapewne inaczej, ale faceci potrzebują zadania. trzeba dać im pracę, zajęcie, cel. To może być organizacja rynku "drugiej ręki", to może być mecz w kosza, w pikora, to może być wizyta w parku linowym, co tam jeszcze ktoś wymyśli.
OdpowiedzUsuńDo młodzieży trzeba umieć dotrzeć,a nie każdy to potrafi. Np. w gimnazjum w klasie mojej córki uczy młody ksiądz, franciszkanin. Podobno nudzi i nie potrafi zainteresować lekcją, uczniowie głośno rozmawiają, chłopaki potrafią nawet przeklinać albo wygłupiają się i mówią do księdza "tato" i wtedy klasa się śmieje. Ksiądz na to nie reaguje, więc sobie pozwalają na takie zachowanie. To jest porażka, taka osoba nie powinna uczyć w takim miejscu. Nie potrafi uciszyć i uspokoić, a co tu mówić o zainteresowaniu tematem i nauczaniu.
OdpowiedzUsuńA może proszę Pani , tym bardziej jeżeli Pani wie o tej sytuacji powinna Pani jako matka porozmawiać z synem??
OdpowiedzUsuńZawsze można również podpowiedzieć wychowawcy aby poruszył z klasą temat zachowania w czasie religii , są przecież lekcje wychowawcze...
Trzeba z tymi dzieciakami rozmawiać a jeżeli jeden z nauczycieli sobie nie radzi to warto mu pomóc prawda?
Pozdrawiam!
Chciałam powiedzieć o rozmowie córką Pani Mamo - coś mi ten syn w głowie siedzi nie wiem czemu :)
OdpowiedzUsuńw 2009 r. na drogach w Polsce zginęło 4,5 tys osób. Ale prób samobójczych było 5,9 tys! chyba sporo w niej młodzieży,a zapewne i ci, którzy kiedyś młodzieżą byli, i kto wie czy wtedy właśnie nie działo się "coś" złego, złe nawyki, złe klimaty itp, czyli nie jesteśmy szczęśliwym społeczeństwem. Kościół chyba ma tu wielkie zadanie - bo gdzie, jak trwoga ? chyba jednak poprzez inspirację, piekno wiary, kapłani bardziej "ciepli", "milsi" :) - "bliżsi" - "nasi", "ludzcy", mniej pomnikowi, blokowi, terminatorowi, ... sam nie wiem.
OdpowiedzUsuńdlaczego takich księży jak Ksiądz brakuje w mojej parafi ?? Mam 22 lata zawsze należałam do wspólnoty, zaczynałam w Dzieciach Bożych, śpiewałam w zespołach muzycznych, brałam czynny udział w życiu Kośćioła... Teraz kiedy odeszli z mojej parafi księza którzy kochali młodych, wiedzieli jak z nami rozmawiać, kościół stał się zamknięty na wszystko...brak jakielkolwiek wyciągnietej dłoni w naszą strone... Nie dziwie sie że młodzi ludzi odchodzą do Kościoła...ja przez pewien czas byłam na takim rozdrożu...zaczełam chodzic do "SERCA" w Szczecinie...Kościól nastawiony sercem na młodych, Msza Św Akademicka, Droga Krzyżowa, adoracje Najświętszego Sakramentu, zespól muzyczna na Mszy św. Coś wspaniałego...
OdpowiedzUsuńW nawiązaniu do mojego wcześniejszego komentarza-moja córka jest tylko obserwatorem tego' co się dzieje na lekcji religii. Jest to pierwsza klasa gimnazjum, wychowawczyni też jest nowa dla nich i jeszcze wszystkich nie zna. Dziewczyny są spokojne, to tylko dwóch czy trzech chłopaków zaczyna takie zachowanie. Ten, co przeklina, to jakiś drugoroczny i ma podobno już 17 lat (reszta w tej klasie ma normalnie 13). Inny chłopak sobie żartuje z księdza i mówi do niego "tato". (Na kapłanów zakonnych mówi się "ojciec".) Córka nie jest zadowolona z takiej lekcji i krytykuje zachowanie księdza, twierdzi, że jest hałas, bo wszyscy głośno mówią, ksiądz nie reaguje, pozwala na takie zachowanie, i w dodatku nie potrafi interesująco poprowadzić lekcji (a przeglądałam podręcznik i jest napisany myślę że w sposób dość interesujący dla młodzieży). Cóż, kiedy ksiądz nie ma i nie potrafi sobie zdobyć autorytetu. Wiem, że jest młody i dopiero zaczyna, może kiedyś się poprawi, ale na razie to młodzież na tym traci. W zakonach bywa częsta zmiana miejsca zamieszkania, w tym gimnazjum ok. dwóch lat temu uczyła pewna siostra zakonna, którą młodzież uwielbiała, była dla nich prawie jak koleżanka, ale jednak miała autorytet, i potrafiła prowadząc scholę i oazę przyciągnąć młodzież do kościoła. Było też paru takich księży. Niestety, w chwili obecnej nie jest z tym najlepiej. Dlatego bardzo dużo zależy od postawy księży, i w ogóle od katechetów.
OdpowiedzUsuńBo można zachęcić i przyciągnąć do kościoła, ale można też zniechęcić i zanudzić. A wiadomo, jaka bywa nastoletnia młodzież. Potrzebuje jakiejś motywacji. Np. córka mi mówi, że msze są nudne, a do kościoła chodzą dewotki. I chociaż będę zaprzeczać, ona i tak ma swoje zdanie na ten temat. I wynika to m.in. z tego, że w szkole mało kolegów i koleżanek w jakiś sposób udziela się w kościele( ministranci, oaza, schola itp.) Z tego, co się orientuję to w klasie córki nie ma nikogo takiego.