14 maja 2012

Módl się za nami grzesznymi...

Zawsze, kiedy przychodzi do nas, prosi: "odmawiajcie różaniec". Tak było w Lourdes, Fatimie, w polskim Gietrzwałdzie. W La Salette się rozpłakała. Nie wytrzymała. Ukryła twarz w dłoniach. Jak rasowa matka, która mówi, prosi, modli się... i nic. Dzieci robią swoje. Odchodzą w dalekie strony, jedzą ze świniami z koryta. Marnotrawią. Oni?.. Nie, nie tylko oni, także my i ja. Naczynia gliniane są kruche. Rozlewa się w nich łaska, rozlewa się i grzech. Pod sutanną oddycha ten sam lęk, który paraliżuje nie jedno serce. Ta sama trwoga, ta sama nieporadność, ta sama tęsknota za Niebem, poprzecinana ognistą łuną pokus i zwątpienia...

Dlatego warto posłuchać Matki. Przejąć się jej łzami. A może razem z nią od czasu do czasu zapłakać. Chwycić za różaniec, którego diabeł tak mocno nie znosi. Ojciec kłamstwa wie dobrze, że w różańcu kryją się tajemnice z życia Jezusa, Maryi i rodzącego się Kościoła. Że różaniec uczepiony ręki słabego człowieka jest skarbem cennym, który nie jednego człowieka otworzył na Niebo, zalał światłem łaski. Ten bowiem, który modli się na różańcu mówi do Boga  "Ojcze nasz", "bądź wola Twoja", a do Matki Najświętszej szepcze; " módl się za nami grzesznymi", za nami, którzyśmy się pogubili, którym brakuje siły, którzy sami nie dadzą rady. Módl się za nami...
Różaniec jest i nie jest modlitwą łatwą. Są dni, kiedy różaniec waży tony, ciąży, sprawia ból. Dla księdza, któremu leży na sercu dobro powierzonych mu dusz, różaniec otwiera szerzej oczy, uczy pokory. To ostatnie zdaje się być rzeczą najcudowniejszą. Przyzwyczajeni jesteśmy, że często stoimy na piedestale, przy ambonie, sprawujemy "władzę" (czyt. służbę) nad rządami dusz. Lubimy dużo gadać, prawić morały, dawać gotowe recepty na sukcesy duchowe. Często jednak nie radzimy sobie z samym sobą, ze swoimi kompleksami genialnie ukrytymi pod albą i ornatem, z samotnością (która szybko traci smak "błogosławionej", najczęściej na własną prośbę). Wystawieni na widok publiczny, stajemy się (bądź stać się możemy, nie chcę generalizować...) pyszni. Pyszny ksiądz to "pyszny" kawałek ciasta, którym diabeł nie pogardzi. Różaniec pozostaje jednym z najcudowniejszych lekarstw na pychę. To szkoła pokory. Tu nie ma miejsca na potoki słów, zrodzonych z naszych czasami mocno przeintelektualizowanych wizji świata i Niebios. Być może dlatego 7 września 1877 roku, w Gietrzwałdzie, na pytanie czego sobie Maryja życzy od duchowieństwa, Barbara Samulowska (jedna z wizjonerek) usłyszała z ust Matki Chrystusa: "Kapłani powinni gorliwie modlić się do Najświętszej Panny, wtedy Ona zawsze będzie przy nich".

Piszę o rzeczach oczywistych. Wiem. Choć to, co oczywiste, nie zawsze bywa przez nas solidnie oswojone, przemyślane, wchłonięte. Wiem to z własnego doświadczenia. Różaniec jest dla wszystkich: matek, ojców, dzieci, młodych, księży, osób konsekrowanych. Warto się z nim zaprzyjaźnić, odmawiać go często, razem z różańcem pokornieć. Módl się Matko za nami grzesznymi...

Odmawiasz różaniec?... Jeśli tak, daj świadectwo... Czekam...

+Niech Pan Wam błogosławi...

(Fot.: "Pieta" Tadeusz Boruta)


4 komentarze:

 1. Anonimowy15 maja, 2012

  W sumie zaczęłam tak na poważnie jakieś 10 lat temu,Początkowo odmawianie różańca sprawiało mi trudność i nudziło.Z czasem było lepiej.Zaczęłam interesować się rozważaniami poszczególnych tajemnic.
  Teraz nie wyobrażam sobie dnia bez różańca.Mam kilka-w torebce,kieszeni płaszcza.w domu.Lubię go odmawiać będąc w drodze,lepiej się wtedy skupiam .
  Wypraszam potrzebne łaski dla moich Bliskich czy Znajomych.
  To wciąga :)
  Ostatnio bardzo poruszyły mnie rozważania tajemnicy bolesnej o.Augustyna Pelanowskiego,bardzo polecam

  ikona zranionego człowieka

  http://biblia.wiara.pl/doc/1113233.Ikona-zranionego-czlowieka

  OdpowiedzUsuń
 2. Odmawiam "dziesiątkę różańca" codziennie w intencji Nienarodzonych Dzieci, a kiedy rano jadę do pracy, włączam sobie w samochodzie różaniec, który odmawiają wierni z Radiem Maryja ... i czuję się po prostu spokojniej i bezpieczniej. Nawet, kiedy w moją modlitwę wkrada się bezmyślność i "odklepywanie", wiem, że gdzieś tam w domach modlą się ludzie starsi i młodsi również w moich intencjach. I to jest po prostu piękne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy19 maja, 2012

  a ja bym bardzo chciała wierzyć , ale nie umiem ..

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy25 maja, 2012

  Czcigodny księże! Różaniec, jak strasznie długo nie mogłam odmawiać,ciągle mi się śnił,ktoś w śnie mi podawał,obiecywałam sobie,że zacznę odmawiać,ale nic z tego niechęć była większa od obietnicy.
  Dziwiłam się,że ktoś tam na górze nie rezygnuje,a ja wolałam inne modlitwy,aż pojawił się kapłan,powiedziałam mu o moim problemie z różańcem,zrobił mi niespodziankę,przywiózł różaniec prosto z Częstochowy od Matki Bożej,dając powiedział,że jest wymodlony i teraz kusy już nie przeszkodzi.
  Ucieszyłam się,ale trochę powątpiewałam myśląc,że to i tak nie na długo,ale okazało się inaczej.Już od paru lat modlę się na różańcu,otaczam nim wiele ludzi,a szczególnie kapłanów i co dziwne,często ktoś budzi mnie w nocy i wtedy go odmawiam.
  Wiem,że tą siłą jest Maryja,która wysłuchała modlitwy kapłana.Pozdrawiam serdecznie czcigodny kwiatku.

  OdpowiedzUsuń

Chrystusowcy....

Zasadniczym celem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej jest uwielbienie Boga i uświęcenie się poprzez naśladowanie Jezusa Chrystusa. W sposób szczególny członkowie Towarzystwa włączają się w apostolstwo na rzecz rodaków przebywających poza granicami państwa polskiego.

Duchowość Towarzystwa Chrystusowego,
wypływająca z życia zakonnego i kapłańskiego jego członków, oparta jest na charyzmacie Założyciela kard. Augusta Hlonda i posłannictwie zgromadzenia. Wypływa także z późniejszych tradycji wypracowanych przez wspólnotę, kierowanej zwłaszcza przez pierwszego przełożonego generalnego, współzałożyciela ks. Ignacego Posadzego.

Działalność Towarzystwa Chrystusowego zdeterminowana jest misją apostolską zleconą przez Kościół. Wypełniana jest poprzez gorliwe życie radami ewangelicznymi, modlitwą i pokutą oraz wszelkiego rodzaju pracami duszpasterskimi podejmowanymi dla dobra Polaków żyjącymi poza granicami kraju.

Kapłani Towarzystwa, jako słudzy Chrystusa niosą dobrą nowinę o zbawieniu wszystkim rodakom. Służą im nie tylko opieką duszpasterską, ale również kulturową i społeczną. Bracia zakonni uczestniczą w posłannictwie Towarzystwa poprzez gorliwe życie zakonne i podejmowane różnorakie prace dla wypełniania misji zgromadzenia.


Świadectwo....

...Z wiarą w Boga jest jak z lataniem. Może i nie jesteśmy ptakami, na rękach w powietrze się nie wzniesiemy, ale sny Dedala i Ikara o tańcu w chmurach drzemią w każdym z nas. Ktoś musiał zatem wymyśleć samoloty, balony, spadochrony. By poczuć trochę wolności i oderwać się od ziemi, wypowiadając wojnę poczciwemu prawu grawitacji.

Wierzyć, znaczy wzbić się - ze swoim niespokojnym sercem - w przestworza nieznane, bez skrzydeł. Myślę o tym, bo wciąż jestem świadkiem rzeczy i wydarzeń, o których jeszcze kiedyś mógłbym pomyśleć: zwykły przypadek, zbieg okoliczności, sztuczka nad sztuczkami. Kto raz spotkał na swojej drodze Boga, żywego i realnego, wszedłszy w zawiłość doświadczenia Jego obecności, ten już nigdy nie pomyśli, nawet na moment, że bez skrzydeł nie da się ulecieć w głąb tajemnicy. Niespokojne serce musi ostatecznie spocząć w Bogu...

To było 10 lat temu. Studiowałem wtedy filologię polską na Uniwersytecie Szczecińskim. Młody chłopak, z małej warmińskiej wioski, z legitymacją studencką w ręku, wylądował w dużym mieście. Zamieszkałem w akademiku. Nowe znajomości, kumple, wykłady, imprezy - życie studenckie. Wtedy w akademikach nie było internetu czy telewizji. Było za to życie towarzyskie, wysiadywanie do późnych godzin nocnych na korytarzach i w klubach studenckich. Mijały tygodnie. Wódka lała się litrami, dym palonej trawki - szwendał się bezwiednie korytarzami studenckiego organizmu. Przyszedł moment, że sięgnąłem przysłowiowego dna. Zawalone wykłady, moralność poniżej zera, pustka wewnętrzna coraz dotkliwiej dawała znać o sobie. Skreślono mnie w końcu z listy studentów. Wrak człowieka, z parszywą wewnętrzną samotnością, zawył któregoś wieczoru głęboko we mnie, ogłaszając całemu wszechświatu, że jestem prawdziwym zerem. Pamiętam ten wieczór. Leżałem w ciemnym pokoju, za oknami padał dołujący mnie jeszcze bardziej deszcz. Zacząłem płakać. Jak małe dziecko. Zerwałem się z łóżka, chwyciłem kurtkę i wybiegłem na zewnątrz. Myślałem - koniec. Jestem skończony. Co powiem moim rodzicom? Gdzieś, pięćset kilometrów stąd, harowali ciężko, by ich ukochany synek wyszedł na ludzi, ukończył studia i był szczęśliwy. Wierzyli we mnie. Dali mi wszystko, co mogli dać, odbierając sobie bardzo wiele. Szedłem tak długo, z tymi myślami. Deszcz mieszał się z moimi łzami. Pamiętam jak wtedy kląłem , przeklinałem, chciało mi się wrzeszczeć, wyć, krzyczeć, uciec gdzieś - ale dokąd? Aż w końcu stanąłem przed kościołem. Był późny wieczór. Kościół zamknięty. Uklęknąłem przed drzwiami, oparłem o nie swoje czoło i zacząłem wrzeszczeć do Boga. Potrzebowałem Go. Kiedyś słyszałem, jak w kościele mówili, że On przyszedł do chorych a nie do tych, co się dobrze mają. Cisza... Tylko deszcz i szum wiatru. Ale w tej ciszy było coś, co mnie uspokoiło. Zerwałem się z miejsca i pobiegłem do pobliskiej plebanii. Zacząłem na oślep dzwonić do wszystkich księży, tam mieszkających. Musiałem się wyspowiadać. Tak, byłem tego pewny, musiałem się wyspowiadać!!! Potrzebowałem oczyszczenia... Potrzebowałem uzdrowienia... Potrzebowałem Boga, który nie mógł mnie odrzucić. Teraz, albo nigdy! Jeśli istniejesz - wyciągnij mnie z bagna i tego piekła, które rozpętałem na własne życzenie. W domofonie usłyszałem nagle spokojny głos jakiegoś księdza. Wybuchłem płaczem...

Ten wieczór zdawał się nie mieć końca... W spowiedzi wyrzuciłem z siebie wszystko. Nie pamiętam ile trwała. Mówiłem dużo, przez łzy, ksiądz nie przerywał, tylko słuchał. Opowiedziałem historię mojego życia, wszystko, co podpowiadało mi moje niespokojne serce. Mówiłem o tym wszystkim nie księdzu, ale Bogu. Czułem, że mnie słyszy. Pomyślałem: przecież on to wszystko wie... On tak, ale i do mnie musiało to wszystko dotrzeć. Potężna fala wyzwalającej prawdy uniosła mnie i moją rozpacz, poddałem się sile żywiołu, wiedziałem, że nic mi się nie stanie. On był zbyt blisko...

Wracałem do akademika mocno wyczerpany. Wszystko mnie bolało: kości, mięśnie, głowa... Rzuciłem się na łóżko i zasnąłem. Po raz pierwszy, od długiego czasu, zasnąłem. Nie mogło być inaczej. Łaska przebaczenia uspokoiła wezbrane wody. Spałem wtulony w mojego Boga... Który mnie ocalił...

W kilka dni póżniej spakowałem się, by powrócić w moje rodzinne strony. Siedziałem w pociągu, skulony jak przerażone pisklę. Teraz czekało mnie coś najtrudniejszego. Spotkanie z rodzicami. Pociąg sunął się mozolnie, po mocno żelaznych szynach, wioząc zalęknionego syna, który zawiódł swoją matkę i ojca. Cały czas się modliłem. Od czasu do czasu w myślach pojawiała się twarz płaczącej mamy i twarz taty, z jego surowym spojrzeniem i krzykiem w tle. Był porywczym i nerwowym człowiekiem.

Gdy pociąg wjeżdżał na stację Braniewo, czekałem na najgorsze. Wyszedłem z pociągu. W oddali ujrzałem sylwetkę ojca. Zbliżałem się do niego powoli, niepewnie. Gotowy na wszystko. Na pierwsze docinki, marudzenie, może krzyk... Na pierwsze przekleństwa...

Ojciec nagle ruszył w moją stronę. Czułem w powietrzu jego siłę i moc. Spuściłem wzrok, czułem, że pod powiekami za chwilę pojawią się pierwsze łzy. Nie krzyczał... Nic nie powiedział, tylko rzucił się na mnie, oplatając mnie swymi ramionami. Ten uścisk wszedł w fazę nieskończoności. Uścisnął mnie mocno, jak gdyby nie chciał mnie już nigdy ze swoich ojcowskich ramion wypuścić. To nie był sen. To był mój ojciec, jakiego wcześniej nigdy nie znałem... Szeptał mi do ucha: synu, jak ty wyglądasz?... Znoszona kurtka, spodnie, stare buty. Cała kasa szła przecież na zabawę, alkohol, fajki, trawę... Płakałem. A on mnie ciągle ściskał. I wtedy poczułem coś, co mnie z jednej strony przeraziło a z drugiej zalało niedającym się opisać pokojem. Poczułem nie tylko ramiona mojego taty. To nie były tylko jego ramiona. W tym momencie, na peronie, obejmował mnie sam Bóg. Ojciec obejmował syna marnotrawnego... Bóg objął swoje zagubione dziecko. To doświadczenie było tak silne, tak stuprocentowe, że nawet teraz kiedy to piszę, przenika moje ciało dreszcz, zmieszany ze wzruszeniem. Tego dnia uzyskałem, jedyny z możliwych, dowód - na istnienie Boga. Dowód spłodzony w ramionach mojego biologicznego ojca...

I wtedy byłem już pewien swojej przyszłości. W objęciu Boga pojawiło się pragnienie, mocne i nie do zniszczenia. Pragnienie obejmowania ludzi zagubionych. Pragnienie szukania tych, którym brakuje sił do odnalezienia pokoju ducha. Pragnienie, by inni w moich ramionach, słowach, gestach mogli odkryć tajemnicę najpełniejszej i prawdziwej miłości, której na imię - Bóg... Jedna droga umożliwiła mi realizację tego silnego pragnienia. Wstąpiłem do zakonu. Zostałem księdzem i zakonnikiem. By Bóg mógł przeze mnie odnajdywać tych, którzy od Niego odeszli, w dalekie strony, pełne mroku i zwątpienia...

„Stworzyłeś mnie, Boże, dla siebie i niespokojne jest serce moje, dopóki nie spocznie w Tobie”. To słowa św. Augustyna. Moje ulubione, bo pełne tego, co dane mi było doświadczyć... Wiele jest historii niespokojnych serc. I wiele z tych historii rozgrywa się pośród nas, cichych i rzeczywistych do bólu... Bogu te wszystkie historie zawierzam, z nadzieją (może czasami aż nazbyt natrętną), że nie jedno serce (zagubione i niespokojne) otworzy się na łaskę wiary, by spocząć w ramionach ciepłych od prawdziwej miłości.

"Oto czynię wszystko nowe. (...) Stało się. Jam Alfa i Omega, Początek i koniec. Ja pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia (...) I będę Bogiem dla niego, a on dla mnie będzie synem..."
(Ap 21, 5-7)